Elon Musk bu sefer hapı yuttu; bakalım bu suçtan nasıl aklanacak?

Bu durum, hem Tesla‘nın vergi politikaları hem de yönetici maaşları konusunda geniş çapta bir tartışma başlatırken, şirketin sosyal sorumluluk ve adil vergilendirme pratiklerine olan bağlılığını sorgulatıyor.

“Zenginlerden vergi alınsın” çağrılarınız için başka bir neden arıyorsanız, işte karşınızda ve muhtemelen sizi öfkelendirecek. The Guardian’ın raporuna göre yapılan bir araştırma, 35 büyük ABD şirketinin 2018 ile 2022 yılları arasında en üst düzey beş yöneticisine ödediği miktarın, federal gelir vergilerinden daha fazla olduğunu ortaya koydu. The Institute for Policy Studies ve Americans for Tax Fairness tarafından yapılan bu bulgular, en kötü suçlunun Tesla olduğunu öğrendiğinizde daha az şaşırtıcı hale geliyor.

Elon Musk’ın şirketi, bu beş yıl boyunca 4.4 milyar dolar kazandı ve yöneticilerine 2.5 milyar dolar ödedi. Buna rağmen, Tesla sadece herhangi bir federal vergi ödemediği gibi, hükümetten 1 milyon dolar iade aldı. Musk kendisi, Mart ayı başında Forbes’ın raporuna göre 207.9 milyar dolar net servetiyle dünyanın ikinci en zengin insanı.

Elon Musk bu sefer hapı yuttu; bakalım bu suçtan nasıl aklanacak?

Tesla, bu dönemde en üst düzey beş yöneticisine ödediği miktar, federal gelir vergisinden az olan 35 şirket arasında yer alıyor. Toplamda, bu şirketlerin hiç de açgözlü olmayan yöneticileri, bu yıllar boyunca 9.5 milyar dolar topladı, aynı zamanda bu şirketler toplu olarak hükümetten 1.8 milyar dolar geri aldı. Bu işletmelerin on sekizi, beş yıl boyunca net kâr bildirdi ancak federal gelir vergisinin bir kuruşunu bile ödemedi. (Yalnızca bir tanesi iade almadı).

Araştırma, Tesla gibi T-Mobile, Netflix, Ford Motor ve Match Group gibi diğer dikkat çekici şirketleri de listeliyor. T-Mobile 17.9 milyar dolar kazandı, yöneticilere 675 milyon dolar ödedi ve 80 milyon dolar iade aldı. Mobil sağlayıcı, vergi indirimleri için Kongre’ye lobi yapmak amacıyla inanılmaz miktarda para harcadı ve yalnızca 2022’de 9 milyon dolar harcadı. Netflix aslında bazı vergiler ödedi, ancak 236 milyon dolarlık ödeme, 15.1 milyar dolarlık kazancının sadece %1.6’sıydı – ve üst düzey beş yöneticiye ödediği miktarın sadece üçte birinden biraz fazlası. Federal gelir vergisi için yasal oran %21 olduğu için, bağırmakta özgürsünüz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x